Piątek, 20 lipca 2018

Wielki Czwartek [zdjęcia]

Wielki Czwartek rozpoczyna święte Triduum męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus podczas ostatniej wieczerzy z apostołami ustanowił dwa sakramenty: Kapłaństwa i Eucharystii. W naszym kościele liturgii o godz. 18.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Prowincjał Krzysztof Baranowski. W koncelebrze wzięli udział współbracia: ks. Jarosław Gralicki - Proboszcz Parafii, ks. Grzegorz Sikorski - Ekonom prowincjalny, ks. Tadeusz Błaszczyk - Dyrektor Wspólnoty Zakonnej, ks. Stanisław Pawlina, ks. Stanisław Freicher, ks. Alojzy Makówka, ks. Jerzy Pawłowski, ks. Krzysztof Owczarek oraz kapłani z młodzieżowego oriońskiego ośrodka przy ul. Barskiej: ks. Paweł Bednarek i ks. Marcin Chrzęszczyk.

W trakcie homilii ks. Prowincjał wyjaśnił, że Chrystus w Wieczerniku uczy nas miłości, nie tylko przez obmycie nóg ale przede wszystkim przez gest i słowa: "To jest ciało moje. To czyńcie na moją pamiątkę". Chrystus daje siebie nam przez cały czas, mimo, że często odrzucamy Go od siebie. On do nas przychodzi z darmową łaską miłości. Homilię ks. Prowincjał zakończył prośbą o modlitwę za kapłanów, aby nigdy nie zabrakło im wierności, miłości do Chrystusa i do powierzonych im dusz ludzkich. Aby zawsze wiernie sprawowali cud Eucharystii. Oraz o nowe liczne powołania szczególnie do zgromadzeń założonych przez św. Alojzego Orione.

Po homilii nastąpił obrzęd obmycia nóg na pamiątkę gestu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Po komunii kapłani przyjęli życzenia od przedstawicieli  wspólnot parafialnych: ministrantów, Żywego Różańca i Neokatechumenatu. Po procesji do Ciemnicy rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Znakiem odejścia i pojmania Jezusa jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Zdjęcia z Liturgii dostępne są pod tym linkiem.