Sobota, 24 czerwca 2017

Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota [zdjęcia]

W Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Nastrój tego dnia jest podniosły i pełen wyciszenia. Adorujemy Pana w Grobie i rozważamy Jego mękę i śmierć. Jednocześnie ten dzień przynosi ze sobą pewną dodatkową wymowę. W Wielką Sobotę wspominamy bowiem tajemnicę zstąpienia Jezusa do otchłani. Wieczorna Liturgia koncentruje się wokół następujących symboli: światło, słowo, woda i uczta.

O godz. 19:00 w naszym kościele Liturgii Wigilii Paschalnej przewodniczył ks. Tomasz Wiśniewski - Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka przy ul. Barskiej, który także odśpiewał Orędzie Wielkanocne (Exultet). W koncelebrze wzięli udział: ks. Proboszcz Jarosław Gralicki, ks. Stanisław Pawlina - Dyrektor Wspólnoty Zakonnej, ks. Zbigniew Okulus - Wikariusz, ks. Jerzy Pawłowski, ks. Alojzy Makówka oraz ks. Krzysztof Owczarek.

W trakcie Liturgii nastąpiło poświęcenie ognia i zapalenie Paschału. Przed Ewangelią uroczyście odśpiewaliśmy po raz pierwszy od środy popielcowej "Alleluja".

Słowa Ewangelii: "Nie ma go tutaj - zmartwychwstał" były głównym motywem homilii, którą wygłosił ks. Zbigniew Okulus. Kapłan zachęcił do refleksji nad pytaniem: Czym jest nasza wiara, której centrum jest zmartwychwstanie i dodał, że Jezus Zmartwychwstały często ukazuje się tam gdzie Go się nie spodziewany, często szukamy Zmartwychwstałego w niewłaściwym miejscu.

Po homilii nastąpiła Liturgia Chrzcielna, w trakcie której odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, następnie miało miejsce poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń z chrztu świętego. Na koniec Liturgii ks. Proboszcz podziękował zebranym za udział oraz zachęcił do uczestnictwa w porannej Mszy Zmartwychwstania Pańskiego.

W dziale Foto galeria lub tutaj znajdują się zdjęcia z dzisiejszego dnia.