Piątek, 18 sierpnia 2017

Wielki Czwartek [zdjęcia]

Wielki Czwartek rozpoczyna święte Triduum męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jezus podczas ostatniej wieczerzy z apostołami ustanowił dwa sakramenty: Kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia gromadzimy się na jedyną Liturgię w kościele parafialnym, aby również przeżyć obrzęd obmycia nóg, gdy Jezus pochyla się do stóp człowieka, prosząc o przyjęcie dobrej nowiny. Eucharystia tego dnia skupia wiernych, a po jej zakończeniu Jezus zostaje przeniesiony do Ciemnicy. W ten sposób wspominamy Jego modlitwę w Ogrójcu, aresztowanie oraz oczekiwanie na wypełnienie się woli Ojca.

W naszym kościele liturgii o godz. 18.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Prowincjał Krzysztof Baranowski. W koncelebrze wzięli udział współbracia: ks. Jarosław Gralicki - Proboszcz Parafii, ks. Grzegorz Sikorski - Sekretarz i Ekonom prowincjalny, ks. Stanisław Pawlina - Dyrektor Wspólnoty Zakonnej, ks. Zbigniew Okulus - Wikariusz, ks. Stanisław Freicher, ks. Jerzy Pawłowski, ks. Krzysztof Owczarek, ks. Alojzy Makówka, ks. Zygmunt Skoniecki oraz ks. Tomasz Wiśniewski - Dyrektor Młodzieżowego ośrodka przy ul. Barskiej.

W trakcie homilii ks. Prowincjał postawił pytanie: Czy jesteśmy gotowi na wzór Chrystusa obmywać nogi naszym braciom? Czy jesteśmy gotowi aby się uniżyć aby w ten sposób okazać miłość drugiemu człowiekowi? Gest Chrystusa miał być znakiem rozpoznawczych dla wszystkich uczniów, przez wszystkie wieki istnienia chrześcijaństwa. Czy jest miejsce na takie gesty w naszych środowiskach w naszych rodzinach? Czy jesteśmy na to gotowi mimo, że wiele rzeczy zaprzecza temu czego Jezus uczy nas w Wieczerniku. Obrzęd umycia nóg miał miejsce po homilii.

Po komunii św. słowa podziękowania zebranym za udział w uroczystości wyraził ks. Proboszcz, który poprosił o modlitwę za każdego kapłana, nie tylko dziś, ale każdego dnia. Następnie życzenia księżom złożyli przedstawiciele grup parafialnych.

Po procesji do Ciemnicy (która została przygotowana w bocznym konfesjonale), rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Znakiem odejścia i pojmania Jezusa jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Zdjęcia z Liturgii dostępne są pod tym linkiem lub w dziale Foto Galeria.