Piątek, 15 grudnia 2017

Młodzież w Parafii

Dawniej

Krótki zapis historii grupy młodzieżowej działającej w latach 80-tych i 90-tych, przy Parafii św. Alojzego Orione znajduje się pod tym linkiem

Obecnie

Mimo, że nie w tak zorganizowanej formie jak w opisanych wyżej dawnych czasach to młodzież przy naszej Parafii wciąż jest pełna inwencji i pomocy. W krótkim opisie postaramy się przedstawić najważniejsze przejawy naszej aktywności.

Świąteczna Pomoc Potrzebującym

Od grudnia 2001 roku, przy współpracy z proboszczami (ks. Antonim Witąks. Andrzejem Anyszką i ks. Jarosławem Gralickiem), przed świętami Narodzenia Pańskiego i Wielkanocy organizujemy akcję "Mogę i chcę być 'Małą Ręką' Opatrzności Bożej dla moich bliźnich". Hasło powstało w grudniu 2001 roku. Głównym celem akcji jest pomoc potrzebującym mieszkańcom naszej Parafii, poprzez zbiórkę funduszy, zakup produktów żywnościowych, przygotowanie paczek i dostarczenie ich do mieszkań.

Inicjatywa nie byłoba możliwa, gdyby nie ofiarność parafian, którzy składają do puszek datki pieniężne na ten cel. Zbiórka odbywa się po każdej Mszy Świętej w II lub III Niedzielę Adwentu i IV Niedzielę Wielkiego Postu. Również dzięki parafianom mieszkającym w najbliższym sąsiedztwie, otrzymujemy informację o rodzinach lub samotnych osobach, którzy potrzebują pomocy. Następnie kupowane są produkty żywnościowe i przygotowywane są paczki, które następnie dostarczamy bezpośrednio do mieszkań.

Ważnym elementem tworzenia świątecznej atmosfery jest przygotowanie spotkania wigilijnego, które odbywa się dzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Spotkania mają ponad 10-letnią historię. Zapoczątkowane zostały przez byłego Proboszcza Parafii ks. Antoniego Witę. Po objęciu w 2009 roku urzędu Prowincjała przez ks. Antoniego, w całości wzięliśmy na swoje barki organizację spotkania. W przygotowaniu tradycyjnych potraw na stół wigilijny biorą udział nasi rodzice i osoby, które chcą dołożyć swoją cegiełkię w pomoc potrzebującym.

Droga Krzyżowa

W każdy piątek Wielkiego Postu po wieczornej mszy św. organizujemy Drogę Krzyżową dla młodzieży i dłużej pracujących. Młodzieżowa Droga Krzyżowa ma w naszym kościele ponad 10 letnią tradycję i zawsze gromadziła chętnych do przeżycia Misterium Zbawienia w klimacie wspólnych śpiewów i rozważań. Od samego początku całość Drogi (zarówno pod kątem rozważań, oprawy muzycznej oraz czytań poszczególnych stacji) była przygotowana przez nas.

W podstronie Galeria Foto znajdziecie kilkanaście zdjęć które choć w małym stopniu oddadzą klimat tego Nabożeństwa.

Uroczystości

Młodzieży nie może zabraknąć w trakcie uroczystości w życiu Kościoła i naszej Parafii, gdzie włączamy się w animowanie Liturgii poprzez czytania i śpiew. W Uroczystość Bożego Ciała wraz ze Służbą Liturgiczną przygotowujemy jeden z Ołtarzy.

Tak obecnie wygląda nasz skromny udział w życiu Parafii.